English info
-

Kalendář akcí

Náš facebook
Náš RSS kanál
Ptejte se knihovny

NOC LITERATURY 2022 v Krnově - Literární zastávka č. 1


📖🌕 NOC LITERATURY 2022 v Krnově 🌕📖
současná evropská literatura / netradiční místa / známé tváře


Literární zastávka č. 1: bývalá prodejna Kutil

První zastávka při středeční Noci literatury bude opravdu netradiční a s literaturou byste si tyto prostory spojili vážně jen těžko. Před nějakou dobou byste zde sháněli spíše materiál pro vaše projekty na zahradě, chalupě nebo domku, než si přišli poslechnout ukázku ze současné evropské literatury. Kdo by ale neznal bývalou prodejnu KUTIL 🙂

Jaká je spojitost těchto prostor s literaturou nebo knihovnou vůbec? Stačí když se ve středu zastavíte a poslechnete dvě zajímavé ukázky:

 

📖 Máirtín Ó Cadhain - KLÍČ

Říká se, že irský a český smysl pro humor k sobě mají blízko. Novela velikána irskojazyčné literatury Máirtína Ó Cadhaina to potvrzuje. Věčná škoda, že si ji nemohl přečíst Franz Kafka, najisto by se rozveselil. Klíč pojednává o malém dublinském úředníčkovi, jehož život je naplněn přesouváním šanonů, lepením štítků a vyplňováním formulářů. Když však jednoho dne odjede jeho nadřízený na dovolenou a zamkne jej v kanceláři, dojde k existenciálnímu zápasu. Takový úřední klíč, to není žádná legrace, o jeho výrobu je třeba zažádat na příslušném lejstru orazítkovaném náležitými odbory. Vyvázne náš hrdina živ a zdráv?

https://www.nocliteratury.cz/autori-knihy-a.../klic/


📖 Jacek Dukaj - LED

První světová válka nebyla, píše se rok 1924 a v Polském království vládne car a všudypřítomná zima. Ačkoli je léto, všechno je zamrzlé a sněhové bouře nad Varšavou nevěstí nic dobrého. Pád meteoritu změnil klima, zatímco ruské technologické objevy zajišťují impériu Romanovců ekonomický úspěch a převahu nad zbytkem světa. Výjimečný matematik Benedykt Gierosławski s vášní pro karban přijímá dobře placený úkol Ministerstva zimy – vydat se do Irkutsku pátrat po svém otci. Nebezpečná cesta do nitra Zimy změní nejen Benedyktův život. Symbolický příběh mísí napětí s fantaskními obrazy zpochybňujícími neomylnost lidských smyslů.

https://www.nocliteratury.cz/autori-knihy-a.../led/
 

 

O knihovně

Naše oddělení

Jste tady poprvé?

Fotogalerie

TOPlist