English info
-

Kalendář akcí

Náš facebook
Náš RSS kanál
Ptejte se knihovny

Ortoped z Vidnavy - osobnost Alfreda Lorenze a jeho syna Konrada


🩺🦶 Ortoped z Vidnavy - Osobnost Adolfa Lorenze a jeho syna Konrada 🦶🩺

V dubnu roku 1854 se v příhraničním městečku Vidnava narodil chlapec, jehož jméno budou o několik desetiletí později znát napříč celým světem. Pokud bychom měli vybrat nejvýznamnější osobnost Jesenicka, prof. Adolf Lorenz by jistě obsadil příčky nejvyšší, ne-li přímo tu první. Jeho přelomové metody změnily dějiny medicíny a dodnes pomáhají milionům potřebným po celém světě. Ne nadarmo je proto Adolf Lorenz považován za jednoho z otců moderní ortopedie. Na dráhu lékaře měl nastoupit také jeho syn Konrad, který se ale vydal trochu jinou cestou a zaměřil se na výzkum vrozeného chování zvířat. Ten mu v roce 1973 přinesl Nobelovu cenu.

Součástí přednášky, kterou realizujeme ve spolupráci s místním odborem Matice Slezské, bude představení nové publikace Zvoník z Cukmantlu, která popisuje dvacet pozapomenutých osobností předválečných Jeseníků a jednou z nich je také Adolf Lorenz.

Životním příběhem Adolfa Lorenze vás provede Matěj Matela z Vlastivědného muzea Jesenicka v úterý 22. 11. 2022 od 18.00 hod. ve studovně Městské knihovny Krnov.

 

O knihovně

Naše oddělení

Jste tady poprvé?

Fotogalerie

TOPlist